Co to są fałdy okołoodbytnicze? ( tzw. przerosłe fałdy anodermy)

To luźne fragmenty anodermy ( przejściowej błony śluzowej)- skóry wokół odbytu. Patogeneza ich powstawania nie jest do końca poznana. Mogą powstawać w wyniku przebycia zakrzepicy okołoodbytniczej, żylaków odbytu, u kobiet porodów, stałego dużego wysiłku fizycznego połączonego z dźwiganiem. Współistnieją także z innymi chorobami proktologicznymi. Zazwyczaj utrudniają higienę lub też stanowią problem kosmetyczny. Mogą powodować narastający z czasem dyskomfort i stany zapalne wokół odbytu.

Objawy

– wystające z odbytu, nie dające się „schować do środka ” fragmenty skóry
– uczucie mokrego odbytu
– świąd wokół odbytu
– pieczenie połączone z zaczerwienieniem
– niemożność utrzymania należytej higieny w obrębie odbytu
– czasami podrażnienie prowadzące do krwawienia i infekcji okolicy odbytu
– zaburzenie poczucia estetyki okolic intymnych

Leczenie

Przy właściwych wskazaniach przerosłe fałdy anodermy można leczyć chirurgicznie. Jedynie wcześniejsza konsultacja proktologiczna połączona z dokładną oceną stanu okolicy odbytu pozwala na postawienie wskazania do leczenia chirurgicznego.
Tylko lekarz po ocenie stanu ogólnego naszego zdrowia, zapoznaniu się z ewentualnymi chorobami współistniejącymi, naszym trybem życia może zaproponować adekwatne do tych czynników i optymalne dla pacjenta rozwiązanie.

Leczenie chirurgiczne

Polega na wycięciu fałdów w znieczuleniu miejscowym. Preferowane jest gojenie ran na otwarto, tzn. bez zakładania szwów. Zabieg trwa ok 10-20 minut. Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji rany pooperacyjnej i może wrócić do domu. Wskazane jest aby w okresie gojenia dużo odpoczywać, powstrzymać się od nadmiernego wysiłku fizycznego i stosować dietę zapobiegającą zaparciom.
Rany goja się zazwyczaj bez większych komplikacji. A leczenie chirurgiczne daje satysfakcjonujące rezultaty. W przypadku rozległych lub licznych fałdów leczenie powinno przeprowadzać się etapami, celem uniknięcia niekorzystnego efektu kosmetycznego wpływającego na funkcje odbytu.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica