DILATATOR (ROZSZERZACZ) DOODBYTNICZY

stosowany w leczeniu DOLEGLIWOŚCI HEMOROIDALNYCH i CHORÓB ODBYTU.

W jakim celu stosuje się dilatator doodbytniczy?

Dilatator doodbytniczy stosuje się w celu delikatnego rozszerzenia zwieraczy odbytu i kanału odbytniczego, a także poprawienia elastyczności mięśni odbytu w przebiegu chorób odbytu. Jego stosowanie doprowadza do rozluźnienia napiętych mięśni zwieraczy, poprawienia krążenia krwi, a ponadto zapobiega skurczom zwieraczy odbytu. W leczeniu choroby hemoroidalnej zaleca się używanie dilatatora w połączeniu z maścią stosowaną w leczeniu dolegliwości hemoroidalnych.

W jaki sposób należy używać dilatatora doodbytniczego?

Przed wprowadzeniem dilatatora do kanału odbytniczego należy posmarować go cienką warstwą maści w celu nadania mu odpowiednich właściwości poślizgowych. Dodatkowo, jeśli jest to konieczne, można nałożyć niewielką ilość maści na końcówkę dilatatora. W ten sposób wprowadzenie będzie zdecydowanie prostsze i pozwoli uniknąć ewentualnego bólu.

Podczas używania dilatatora zaleca się przyjęcie rozluźnionej pozycji leżącej bądź kucznej. Dilatator należy wprowadzać do odbytu delikatnie tak głęboko, jak tylko jest to możliwe bez wywoływania bólu, jednocześnie obracając go w prawo i lewo, wielokrotnie przesuwając do tyłu i do przodu. W ten sposób napięte mięśnie zwieraczy odbytu ulegają rozluźnieniu, a ponadto maść zostaje cienko wmasowana w najmniejsze szczeliny i fałdy kanału odbytniczego.

Stosowanie

Zaleca się stosowanie dilatatora 2 razy dziennie przez około 2 minuty. Podczas używania należy wprowadzać dilatator powoli, kilkanaście razy z rzędu (10-15 razy). W przebiegu leczenia powinno się podejmować próby wprowadzania dilatatora stopniowo coraz głębiej do kanału odbytu. Sukces leczenia jest w głównej mierze uzależniony od regularnego używania dilatatora. Ponadto, jako dodatkowe ćwiczenie zaleca się wielokrotne aktywne zaciskanie mięśni zwieraczy na dilatatorze, co powoduje wzmocnienie zarówno mięśni zwieraczy, jak również słabych mięśni dna miednicy. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem. Po użyciu wytrzyj dilatator papierem toaletowym i umyj ciepłą wodą.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk

SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL ProctoMed Wrocław
ul. Bulwar Ikara 28/2A
54-130 Wrocław