Co to jest anoskopia?

To badanie proktologiczne końcowego odcinka przewodu pokarmowego przy użyci wziernika – anoskopu. Ma na celu dokładną ocenę stanu śluzówki kanału odbytu. Podczas anoskopii możliwe jest wykonanie niewielkich zabiegów w obrębie odbytu np. pobranie wycinka, założenie tzw gumek w metodzie Barrona , ostrzyknięcie Botoxem , bądź nacięcie ropnia czy zakrzepicy.
Wskazania do anoskopii:

– ból w obrębie odbytu
– hemoroidy
– stany zapalne śluzówki kanału odbytu
– uszkodzenia odbytu
– niektóre nowotwory
– zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy

Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale w przed dzień wizyty i w dniu wizyty u proktologa zaleca się założenie do odbytu czopka glicerynowego.

W przypadku stanów ostrych i dużej bolesności w obrębie odbytu możliwe jest przeprowadzenie badania bez wcześniejszego przygotowania

Przebieg badania

Po zebraniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i omówieniu problemu, pacjent układa się w pozycji tzw. kolankowo-łokciowej (czasami może to być tzw. pozycja embrionalna na boku), odsłaniając pośladki.
Każda anoskopia poprzedzona jest oglądaniem zewnętrznych okolic odbytu i badaniem palpacyjnym per rectum (badanie palcem). Każde badanie wykonywane jest przy pomocy środka nawilżającego i znieczulającego w żelu bądź wazeliny.
Po diagnostyce palcem lekarz przechodzi do założenia anoskopu.
Aby proces ten był jak najmniej nieprzyjemny dla pacjenta wskazane jest aby pacjent maksymalnie się rozluźnił i niejako poddał naciskowi wziernika.
Badanie trwa ok 3-4 minut. W tym czasie lekarz ogląda dokładnie wnętrze odbytu, ocenia stan śluzówki i ewentualnych zmian znajdujących się na niej.
Na tej podstawie może zdiagnozować przyczynę dolegliwości i zaproponować metodę leczenia.

Po badaniu / zabiegu proktologicznym

Pacjent może odczuwać lekkie podrażnienie śluzówki, a w przypadku szczelin odbytu, bądź żylaków odbytu tzw hemoroidów, może pojawić się niewielkie krwawienie z odbytu, które zazwyczaj samoistnie ustępuje.

Można mieć również odczucie parcia na stolec co jest związane z ingerencją we wnętrze odbytu .

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica