Leczenie hemoroidów | Usuwanie żylaków odbytu

Legnica, Lubin, Głogów, Wrocław, Polkowice, Jelenia Góra

Hemoroidy ( guzki krwawnicze), żylaki odbytu

 

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu). Cierpią na nie osoby jeżdżące konno, ślęczące przy komputerze, kolarze, kierowcy.

Winna jest także zła dieta. Niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i za mało płynów prowadzą do zaparć . Wówczas w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu.

Hemoroidom sprzyja ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, i upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.

Co do teorii powstawania hemoroidów, nie jest ona zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, jednoznaczna. Hemoroidy są choroba wieloczynnikowa. Wiadomo na pewno, iz wzmożone napięcie mięśni zwieraczy i utrudniony odpływ krwi ze splotów hemoroidalnych nieuchronnie prowadzi do rozwoju objawowych żylaków odbytu.

 

Objawy hemoroidów:

– krwawienie po wypróżnieniu ( często ślad krwi na papierze toaletowym)
– uczucie „wychodzenia” guzka na zewnątrz ( dlatego wraz z powyższym objawem potoczna nazwa guzki krwawnicze)
– świąd odbytu
– odczucie stałej wilgotności okolic odbytu
– odczucie niepełnego wypróżnienia
– bolesność podczas wypróżnień i po nich
– duży dyskomfort podczas siedzenia i ruchu

 

Leczenia hemoroidów

Leczenie hemoroidów powinno być dobrane odpowiednio do pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu hemoroidów nie ma złotego środka. Proktolog decydując się na leczenie powinien rozważyć wszelkie aspekty związane ze stopniem zaawansowania choroba, oczekiwaniami pacjenta jak również skutecznymi możliwościami terapeutycznymi.

 

1. Zabiegowe nieoperacyjne

Jedną z wielu metod leczenia jest zabieg Barrona, zwana potocznie „gumkowaniem żylaków”. Polega na założeniu w odpowiednim miejscu na splocie hemoroidalnym podwiązek gumowych, które po pewnym czasie ( 10-14 dni) bezboleśnie odpadają.

Zabieg Barrona nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, jedynie zaleca się założenie w przeddzień wizyty wieczorem i w dniu wizyty rano czopka glicerynowego.

Zabieg nie jest bolesny, trwa ok 5- 15 minut, a po tym czasie pacjent może z powodzeniem wrócić do domu.
Zabieg Barrona może spowodować:
– niewielkie dolegliwości bólowe , które po ogólnie dostępnych środkach przeciwbólowych ustępują. Trwają zazwyczaj ok 2-3 dni po zabiegu.
– odczucie dyskomfortu dającego wrażenie stałego parcia na stolec- ten objaw wraz z upływem dni powinien zmniejszać się aż do całkowitego ustąpienia ok 5 dnia po zabiegu.
– może pojawić się niewielkie krwawienie po oddaniu stolca, ale jest to naturalna konsekwencja po zabiegu.
Należy zadbać o:
– lekką bogatą w błonnik dietę
– dostarczanie wystarczającej ilości płynów- tak aby stolce nie były twarde i suche
– unikanie w pierwszych 3-5 dniach po zabiegu wysiłku fizycznego
– unikanie gorących kąpieli ok 14 dni po zabiegu
– unikanie kąpieli w otwartych akwenach przez minimum 14 dni po zabiegu

Innymi sposobami:
jest skleroterapia, która polega na podaniu specjalnego środka obliterującego, wywołującego bliznowacenie i jednocześnie umocowanie hemoroidów do podłoża.

Z podobnym efektem działa ablacja żylaków odbytu falami radiowymi ( dowiedz się więcej na www.flebonet.pl). Już wkrótce w SGL ProctoMed.

 

2. Leczenie operacyjne.

Zależnie od rozległości i wielkości splotów hemoroidalnych, leczeniu operacyjnemu mogą być poddawane pojedyncze bądź liczne hemoroidy. Współczesna proktologia oferuje tutaj szeroki wachlarz zabiegów, zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i dożylnym. Zabiegi w znieczuleniu dożylny ( analgo-sedacja) Dr Piotr Czerczuk przeprowadza w Centrum Medycznym Flebonet we Wrocławiu.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica