Co to jest zakrzepica okołoodbytnicza

To nagłe, zazwyczaj bardzo bolesne pojawienie się guzka na brzegu odbytu. Poprzedzone zazwyczaj jest intensywnym wysiłkiem fizycznym, dźwiganiem, długotrwałym siedzeniem, zaparciem. Powstawaniu zakrzepicy sprzyjają także: jazda na rowerze, ciąża, potrawy zawierające ostre przyprawy . Często współistnieje z innymi chorobami proktologicznymi takimi jak: choroba hemoroidalna, przerosła brodawka odbytnicza czy zapalenie krypty odbytniczej. Spotykana w literaturze, szczególnie anglosaskiej i na forach nazwa hemoroidy zewnętrzne wprowadza wiele zamieszania i niekonsekwencji. Pod względem anatomicznym, fizjologicznym i symptomatycznym, zakrzepica okołoodbytnicza nie ma nic wspólnego z hemoroidami!

Ból nie pozwala normalnie funkcjonować , siadanie jest bardzo utrudnione, a chodzenie dość nieprzyjemne. Oddawanie stolca wiąże się często z krwawieniem i bólem.
Pacjenci mają także wrażenie jakby coś im wypadało z odbytu i nie chciało się schować.

Co robić?

Przy zakrzepicy około odbytniczej należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą proktologiem, żeby wykluczyć inne możliwe dające podobne objawy schorzenia.
Metody leczenia i zapobiegania.

Mamy 2 metody leczenia- zachowawczą i operacyjną. Jedynie lekarz podczas konsultacji i po badaniu może zaproponować najwłaściwszy rodzaj leczenia.

Zachowawczo:

kryoterapia
maści przeciw zapalne i przeciw bólowe
nasiadówki np. z kory dębu

Leczenie trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Operacyjnie:

Najpewniejszym wskazaniem jest ból, mała zmiana i krótki czas trwania choroby.
W znieczuleniu miejscowym nacinany jest guzek i opróżniany ze skrzeplin, które się w nim znajdują. Zabieg trwa kilka minut, a ulga jaką pacjent odczuwa jest natychmiastowa. Po zabiegu należy zachowywać szczególną higienę miejsca naciętego i profilaktycznie stosować dietę zapobiegającą zaparciom. Gojenie trwa ok 5-7 dni, ale już tuż po zabiegu pacjent może z powodzeniem usiąść bez odczuwania dojmującego bólu.
W celu profilaktyki nawrotów zakrzepicy zaleca się czasami leczenie wyżej wspomnianych współistniejących chorób proktologicznych.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica