Co to są kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste (condylomata acuminata) to brodawkowaty rozrost nabłonka płaskiego, wywołany infekcją HPV(wirus brodawczaka ludzkiego) głównie typu 6 i 11. Zmiany najczęściej rozwijają się w okolicach narządów płciowych (napletek u mężczyzn, wargi sromowe u kobiet), ale mogą się również pojawić w okolicach krocza i odbytu. Z reguły mają postać różowych lub cielistych brodawkowatych wykwitów o wąskiej podstawie, zlewających się w skupiska wielkości od kilku milimetrów do kalafiorowatych guzów o średnicy kilkunastu centymetrów.

Zarazić się można poprzez kontakt bezpośredni. Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego – stosunek waginalny, oralny, analny.

Objawy

Na ogół brodawki narządów płciowych i odbytu mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania i zanikania przez lata. Pierwszym objawem choroby może być występowanie niekiedy kilku niewielkich grudek. W przypadkach zaawansowanych mają charakter rozległych wykwitów dookoła odbytu jak również w kanale odbytu. Zmiany wewnątrz odbytu są trudniejsze do zauważenia mogą powodować pieczenie, świąd, uczucie wilgotności, niekiedy niewielkie krwawienie przy defekacji, sporadycznie niewielki ból. Objawy często pacjenci mylą z dolegliwościami hemoroidalnymi.

Leczenia

Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż pozostawione rosną i mogą doprowadzić do poważnych powikłań: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Rozległe i nie leczone zmiany mogą prowadzić również do zwiększonego ryzyka rozwoju raka w zainfekowanej okolicy. Zmiany moga miec charakter nawracający, a terapia może przynieść tylko czasową poprawę.

Kłykciny w obrębie odbytu można leczyć w wieloraki sposób. Musi on być indywidualnie dobrany przez lekarza podczas konsultacji do stanu zdrowia pacjenta, zaawansowania zmian chorobowych, możliwości regeneracyjnych tkanek, wieku pacjenta.

Do dyspozycji mamy leczenie:
1. Farmakologicznie– miejscowe działanie preparatami na zmiany
2. Chirurgicznie– wycięcie zmian ostrzem chirurgicznym
3. Laserowe– usunięcie zmian przy użyciu lasera CO2
4. Elektrokoagulacją– usunięcie zmian prądem o wysokiej częstotliwości
5. Krioterapią – wymrożenie zmian zazwyczaj ciekłym azotem

Po każdym zabiegu pacjent otrzymuje dokładne instrukcje postępowania z leczonym miejscem po zabiegu.
Gojenie w okolicy odbytu to przeciętnie czas ok 21 dni.

Ważna informacja

Ważne jest aby pacjent pamiętał iż wycięcie zmian nie hamuje rozwoju wirusa HPV w jego organizmie. Nowe zmiany mogą się niestety pojawić w tym samym bądź innych intymnych miejscach.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica