Torbiel pilonidalna (cistis pilonidalis)

Torbiel pilonidalna (włosowa) jest to choroba zapalna skóry oraz tkanki podskórnej okolicy krzyżowo-ogonowej w obrębie szpary międzypośladkowej.
Choroba w zdecydowanej większości dotyczy młodych mężczyzn między 20-40 rokiem życia.

Czynniki sprzyjające

– nadmierne owłosienie
– nadmierna potliwość
– niewystarczająca higiena
– siedzący tryb życia
– narażenie na częste urazy okolicy krzyżowej (np. u zawodowych kierowców, tzw. „jeep disease”)
– otyłość

Objawy:

– ból i dyskomfort w okolicy krzyżowej
– wyczuwalny guzek w okolicy krzyżowej
– niewielki „otwór” w skórze w okolicy krzyżowej
– wyciek surowiczej , bądź ropnej treści z „otworu”
– zaczerwienienie i obrzęk w szparze pośladkowej
– duża bolesność podczas siadania

Torbiel pilonidalna zwykle przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów. Pacjent zazwyczaj o toczącym się procesie chorobowym orientuje się kiedy zauważa na bieliźnie ślady wyciekającej ropnej , bądź surowiczej wydzieliny a stan zapalny jest mocno zaawansowany. Odczuwalny wówczas ból i dyskomfort przy siadaniu powoduje konieczność udania się po poradę do lekarza.

Najczęstszą sytuacją w jakiej pacjent kontaktuje się z lekarzem jest powstanie w okolicy szpary pośladkowej bolesnego ropnia. Sytuacja taka wymaga już interwencji chirurgicznej. Jest to tzw. ostry stan proktologiczny.

Torbiel pilonidalna zabieg

Najczęściej w znieczuleniu miejscowym ropień jest nacinany, co przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniach pacjenta, choć nie rozwiązuje trwale problemu z jakim pacjent zgłasza się do lekarza. Jest to jedynie sposób na ulgę w dolegliwościach i możliwość zaplanowania właściwego leczenia w stanie niezapalnym.
Jedyną skuteczną i trwałą metodą na pozbycie się problemu nawracających stanów zapalnych w okolicy szpary międzypośladkowej jest całkowite chirurgiczne wycięcie torbieli pilonidalnej.

Zależnie o rozległości cysty zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu dożylnym lub miejscowy, po którym pacjent łatwiej wraca do pełnej sprawności. Przy niewielkich torbielach stosuje się miejscowe wycięcie z usunięciem gniazda włosowego metodą „pit picking”. Jest to rodzaj jednoczasowej punkcji torbieli w całości. Większe zmiany wycina się klinowo wraz z marginesem zdrowych tkanek. Dotychczas proktolodzy nie wypracowali standardowej metody leczenia operacyjnego. Istnieje wiele odmian zabiegu operacyjnego i sposobow gojenia rany. Jednym z nich jest wyciecie z plastyką skórną wg Karydakis`a mającą zapobiec nawrotom choroby. Na skórę i tkanki podskórne zakładane są szwy na okres ok 10-14 dni- w zależności od stanu skóry pacjenta i jego ogólnej kondycji.

W związku z tym, iż operowana okolica jest dość delikatna i narażona na duże napięcia zaleca się pacjentom po zabiegu pozostanie w domu do czasu zdjęcia szwów. Po tym czasie tym ograniczenie aktywności fizycznej do
W okresie pooperacyjnym priorytetem musi być dla pacjenta utrzymanie rany pooperacyjnej , a po zdjęciu szwów blizny w nienagannej czystości. Jest to warunek prawidłowego przebiegu gojenia się rany.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica