Flebologia estetyczna – usuwanie żylaków

Żylaki kończyn dolnych są to widoczne spod skóry, poszerzone naczynia żylne na skutek najczęściej niewydolności większych żył kończyn- żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Choroba ta ma jednakże nie tylko aspekt estetyczny, ale również zdrowotny, ponieważ w naczyniach tych, na skutek zmniejszonego przepływu krwi, dochodzić może do tworzenia zakrzepów, które mogą migrować do naczyń głębokich kończyn lub krążenia płucnego powodując potencjalnie śmiertelne następstwa w postaci zakrzepicy żył głębokich czy zatorowości płucnej.
Nieleczone żylaki nie tylko więc szpecą nogi, powodują trudne do leczenia przebarwienia skóry ale mogę realnie zagrażać życiu.

Jedyną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych oferowanych w szpitalach jest usunięcie ich metodą Babcocka czyli tzw. stiping- usunięcie żyły z dwóch nacięć na przyśrodkowej powierzchni kończyny oraz pojedynczych nacięć skóry w miejscach zmienionych żył. Jest to metoda wymagająca hospitalizacji, powodująca często powstanie dużych krwiaków podskórnych i wymagająca oszczędnego trybu życia przez ok. 1 miesiąc po zabiegu.

Flebologia estetyczna jest to dziedzina medycyny zajmująca się małoinwazyjnym, estetycznym leczeniu żylaków kończyn dolnych.
Wykorzystuje się do tego wewnąrznaczyniowe metody zamykania żył m.in. laserem lub falami radiowymi lub podawanie do zmienionych żył preparatu trwale zamykającego ich światło, czyli skleroterapię. Skleroterapia jest metodą z wyboru w leczeniu tzw. pajączków naczyniowych, czyli najdrobniejszych żył widocznych tuz pod powierzchnią skóry. Dobór metody jest indywidualny, oparty na badaniu klinicznym, USG doppler a także preferencjach i oczekiwaniach pacjenta.

Skleroterapia, preparatem płynnym lub w postaci piany, jest zabiegiem bezbolesnym, nie pozostawiającym trwałych zmian na skórze, po którym pacjent udaje się na własnych nogach do domu. Nie wymaga się od chorego żadnego ograniczenia aktywności fizycznej.
Zalecane jest stosowanie pończoch lub podkolanówek uciskowych bezpośrednio po zabiegach.

 

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica