Przetoka okołoodbytnicza

Przetoka odbytu jest to choroba zapalna, polegająca na wytworzeniu się kanału między odbytem a skórą okolicy odbytu. Okolica zmienionego zapalnie gruczołu odbytowego w kanale odbytu jest najczęściej miejscem otworu wewnętrznego przetoki, a miejsce ujścia przetoki na skórze otworem zewnętrznym. Kanał przetoki, przechodzi przez mięśnie zwieracze na różnej wysokości i dlatego przetoka prawie zawsze osłabia zwieracze. Przetokę należ sobie wyobrazić jako przewód drążący na wskroś przez całą bądź częściową grubość mięśnia. Kanał przetoki przebiega najczęściej w miejscu, gdzie był ropień i z tego powodu często otwór zewnętrzny znajduje się w bliźnie po nacięciu ropnia.
Przyczyną przetoki, podobnie jak ropnia odbytu jest infekcja bakteryjna gruczołów, które znajdują się w kanale odbytu. Ropień i przetoka to różne stadia tej samej choroby (ropień jest ostrą fazą, przetoka przewlekłą).

Objawy

wyciek ropny z niewielkiego otworu okolicy odbytu lub z kanału odbytu, uczucie przykrej wilgoci na skórze przy odbycie, świąd, pieczenie, nawracające ropnie w okolicy odbytu, ból nie jest objawem wiodącym w przetoce odbytu, chyba, że otwór zewnętrzny przetoki ulegnie zatkaniu, treść ropna nie wydostanie się na zewnątrz i powstanie ropień odbytu, gorsze trzymanie gazów i stolca.

Leczenie

Leczenie każdej przetoki jest zasadniczo związane z ryzykiem upośledzenia kontynencji fekalnej ( zdolności trzymania stolca i gazów).
Wybór leczenia przetoki kształtuje sie zależnie od jej przebiegu i jej ułożenia w stosunku do mięśni zwieraczy.
Konsensusem wszystkich proktologów na całym świecie jest jak największa ostrożność w leczeniu przetok i jak największa ochrona kontynencji pacjentów !

1. Małoinwazyjne, bez naruszenia ciągłości i struktur mięśni zwieraczy

W ostatnich latach, w leczeniu przetok przyszedl z pomoca rozwój nowych technologi dostępnych w przemyśle biomedycznym. Zaoferował on różnorodne biomateriały, takie jak: kleje tkankowe, zatyczki, pasty, klipsy oparte na preparatach kolagenowych. Istotą małoinwazyjnego leczenia przetok jest wypełnienie kanału przetoki biomateriałem, odpowiednie umocowanie go w świetle przetoki zamykające jej przebieg. Nie ma potrzeby w takim przypadku, jakiejkolwiek ingerencji w mięsień zwieracz, nie mówiąc już o jego przecinaniu, czy preparowaniu przetoki z jego wnętrza.

2. Operacyjne

Leczenie przetok jest dużym wyzwanie dla proktologa. Nie tyle samo wykonanie zabiegu, co czasami samo w sobie jest bardzo skomplikowane technicznie, ile gojenie, efekt ostateczny i funkcja końcowego odcinka przewodu pokarmowego spędzają sen z powiek chirurga proktologa. Istnieje wiele metod leczenia operacyjnego przetok. Najczęściej wykonuje się wycięcie lub rozcięcie przetoki, zależnie od jej położenia w stosunku do zwieraczy. Leczenie nie kończy się bezpośrednio po operacji. Część lub cała rana po wycięciu przetoki pozostaje nie zszyta przez chirurga. Taka rana goi się długo. Po około tygodniowym pobycie w szpitalu, leczenie kontynuowane jest w domu. Badania kontrolne przeprowadza lekarz, który operował pacjenta. Taka opieka trwa minimum 6 do 8 tygodni po zabiegu operacyjnym.

PORADNIE:

Chirurgiczna
Proktologiczna
Internistyczna
Kartdiologiczna

LEKARZE:

Piotr Czerczuk
Elżbieta Czerczuk
Karol Kowalski

Rejestracja:
Poniedziałek – Piątek : 8-20
Sobota : 8-13
tel. 76 743 99 27
SGL ProctoMed Lubin
ul. Konopnickiej 31B
59-300 Lubin
SGL Jelenia Góra
ul. Druciana 2
58-500 Jelenia Góra
SGL Legnica
ul. Chojnowska 96 C, lokal 3
59-220 Legnica